• bilgi@markarehberi.net
  • +90 533 474 7575
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,541 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Levent 199 Büyükdere Caddesi, No:199 34394 Şişli / İstanbul
  • TELEFON: 90 212 456 20 00
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Zorlu Holding’in temelleri Denizli Babadağ’da atılır

Hacı Mehmet Zorlu, 1953 yılında, tekstilin merkezi olan memleketi Denizli Babadağ’da Zorlu Mensucat’ı kurarak, Zorlu Holding’in temellerini atar. 1957 yılında Denizli’de ilk mağaza açılır ve 1959’da Denizli dışından ilk sipariş alınır.

Hayallerin peşinden: Denizli’den Trabzon’a, Trabzon’dan İstanbul’a…

Hacı Mehmet Zorlu’nun oğulları Zeki Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu, Trabzon’da 1960 yılında açtıkları mağazayla aile işini büyütmeye başlarlar. Burada edinilen bilgi ve deneyim 1966 yılında İstanbul’a taşınır ve ilk fason üretim başlar.

Türkiye’nin ilk renkli ve desenli nevresim markası TAÇ doğar

İstanbul’a gelen Ahmet Nazif Zorlu, pazardaki desenli çarşaf boşluğunu fark ederek TAÇ markası altında Türkiye’nin ilk desenli çarşafını, ardından da Türkiye’nin ilk “Kingsize” çarşafını üretir. Bu farklılaşma ile pazarda başarıyı yakalayan aile, 1976 yılında TAÇ markası ile perde satışına da başlar. Aynı yıl Bursa’da, Korteks Kadife Dokuma Tesisi kurulur.

Tül perde ile ilk ihracat başlar

Kısa süre içinde kaliteli üretimiyle dikkat çeken Korteks, 1984 yılında tül perde ihracatına başlar. Aynı yıl Trabzon ve Denizli’de Zorlu Tekstil Pazarlama kurulur. Zorlu’nun tül perdeleri, kısa sürede Almanya, ABD, Güney Afrika, Japonya ve Singapur’da pencereleri süslemeye başlar.

Avrupa’nın en büyük iplik fabrikası Korteks’in temelleri atılır

Türkiye’nin kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi olan Korteks İplik’in temeli atılır. Bursa’da bulunan fabrika 1990 yılında üretime başlar. 1989 yılında ise Lüleburgaz’da Zorlu Brode fabrikası kurulur.

Grup büyür, farklı sektörlere yatırımlar başlar 

Tekstilde bölgenin en büyük oyuncuları arasına giren Zorlu, 1993 yılında faaliyet alanlarına enerjiyi ekler. O yıl, Zorlu Grubu’na ait sanayi kuruluşlarının elektrik ve buhar ihtiyaçlarını karşılamak üzere Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. kurulur.
1994 yılında, bugün Türkiye’nin lider elektronik ve beyaz eşya üreticilerinden biri olan Vestel gruba katılır.
1997’de Özelleştirme İdaresi’nden aldığı lisansla Denizbank’ı kuran Zorlu Holding, 9 yılda bankayı Türkiye’nin 10. büyük bankası haline getirerek Belçikalı Dexia grubuna satacaktır.
Aynı yıl, grubun ilk oteli Zorlu Grand Hotel, Trabzon’da kapılarını açar.

Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi kurulur: Zorlu Linen

Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi olan Zorlu Linen, 9 ay gibi kısa bir sürede kurulur ve 1997 yılında TAÇ markalı nevresim üretimine başlar.

Yurt dışında ilk şirket kurulur

1998 yılı, Zorlu’nun yurtdışı faaliyetlerinin hızla büyümesine tanık olur. Avrupa perde pazarına girmek için 250 yıllık Fransız markası Bel Air satın alınır. ABD pazarı için ilk TV üretimi yapılarak, Vestel USA kurulur.

Zorlu Holding A.Ş. kurulur

Grubun hızlı büyümesini ve farklı sektörlere yatırımlarını daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla, 1990 yılında Zorlu Holding A.Ş. kurulur.

Ev tekstilinde yenilikçi yaklaşım: Linens Ev Güzellik Merkezi

1999’da Linens Pazarlama A.Ş.’nin kurulmasıyla ev tekstili alışverişinde aranılan her şeyi tek çatı altında sunan “Linens Ev Güzellik Merkezi” konseptinin ilk mağazası, İstanbul’da, Bağdat Caddesi’nde açılır.

Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

1999 yılında, Holding’in kurucusu Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan ve Zorlu Grubu’nun “Geleceğe yatırım” felsefesi ışığında, özellikle gençliğe yönelik eğitim, kültür ve spor alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı kurulur.

Zorlu Enerji halka arz edilir

1998’de Zorlu Grubu’nun elektrik tüketiminin yüzde 100’ünü karşılayabilir duruma gelen Zorlu Enerji, 1999 yılında da ürettiği enerjinin yüzde 50’ye yakınını grup dışındaki şirketlere satar hale gelir. 2000 yılında kapasitesinin Zorlu Grubu dışına satılma oranını yüzde 70’e yükselten Zorlu Enerji Grubu, enerji piyasasındaki yerini alır. Aynı yıl, şirketin ödenmiş sermayesinin yüzde 20’si İMKB aracılığıyla halka arz edilir.

Yurt dışına açılım başlar

Çin’e ilk ihracat 2000 yılında yapılır. Aynı yıl Vestel Hong Kong Ofisi kurulur. 2002 yılında yurt dışındaki ofislere Vestel Şangay ve Zorlu UK eklenir. 2001 yılında Linens’in ilk yurt dışı mağazası Ukrayna’da açılır. Zorlu Linen, pamuklu ev tekstilinde Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü büyük tesisi konumunda yer almaya başlar.

50. yıl: Zorlu Holding tarihinde bir kilometre taşı

Zorlu Grubu, 2003 yılında 50. yaşını kutlarken, iş alanları genişlemiş ve şirket sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2000 yılında kurulan Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnş. Tic. A.Ş., Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. ve Zorlu Petrogas Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri İnş. San. ve Tic. A.Ş.’ye, 2003 yılında Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ve Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat, İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. eklenir. 2004 yılında Jules Verne de gruba dahil olur.

Avrupa’nın en büyük fabrikası kurulur: Vestel City

2003 yılında açılan Vestel City, Zorlu’nun 50. yıl yaş günü hediyesi olur. Bir günde 76 bin ürün üretme kapasitesine sahip olan Vestel City, sonraki yıllarda National Geographic’in “Mega Fabrikalar” belgesel serisine giren ilk ve tek Türk üretim tesisi olacaktır.

İlk insansız hava aracı doğar

2003 yılında kurulan ve İnsansız Hava Araçları, Sistem Entegrasyonu ve Hidrojen ve Yakıt Pili teknolojileri konularında tasarım ve geliştirmeden üretime kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sunan Vestel Savunma Sanayi A.Ş., Mini İnsansız Hava Aracı EFE’nin ilk uçuş demosunu 2005 yılında gerçekleştirir.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu

Türkiye’nin dört bir yanında, tiyatroya gitmeyen çocuk kalmaması ve çocukların sanatla küçük yaşlarda tanışması amacıyla, 2003 yılında Zorlu Çocuk Tiyatrosu kurulur. Tiyatro ve kukla oyunlarını ücretsiz olarak sahneleyen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 10 yılda 500 bin çocuğun hayatına dokunacaktır.

Enerjide yurt dışına açılım başlar

Yurt içindeki doğal gaz, hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr santralı yatırımlarıyla hızla büyüyen Zorlu Enerji Grubu, 2005 yılında İsrail’de, 800 MW kurulu güce sahip olan Dorad Energy Ltd. şirketine yüzde 25 ortak olur ve Moskova’da ilk özel elektrik santralı projesinin temeli atılır. 2006 yılında, Pakistan’da rüzgâr santralı kurmak üzere Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu ile 20 yıl süreli elektrik üretim anlaşması imzalanır.

Tekstilde teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlanır

2006 yılında Korteks, teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlar. Bu kapsamda Dry Touch, TAÇ Cottonlike, TAÇ Antimicrobial, TAÇ Micromuss vb. ürünler piyasaya sunulur. 2008’de Korteks tarafından “teknik tekstil”lere yönelik “güç tutuşur” polyester iplik ve “antistatik” özellikli iplik geliştirilir. 2005 yılında Zorlu Linen’in üst segment markası Valeron, uluslararası pazarda hayata geçirilir. 2009’da, TAÇ markası ile yurt dışındaki mağaza sayısı 100’e ulaşır.

Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur

2006’da Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur. 2007, yılında Karayolları Arazisi İhalesi 800 milyon Dolar bedelle kazanılır ve Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması gerçekleştirilir. Aynı yıl, Zorlu Center projesinin hafriyat çalışmalarına da başlanır ve proje, Cityscape Dubai Mimari Ödülleri’nde “En İyi Planlanmış Proje” ödülüne layık görülür.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzalanır

Zorlu Holding’in kuruluşundan bu yana ilke edindiği, insana ve topluma değer katan sürdürülebilir kalkınma anlayışı, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzalanması ile resmi bir boyuta taşınır.

Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Konusunda uzman mühendisler tarafından 2000 yılı başında kurularak Türkiye’de nikel madenciliğini başlatan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2007 yılında Zorlu Grubu iştirakleri arasına katılır.

Vestel ile bilgi ve teknolojide öncü girişimler 

Yıllık cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayıran Vestel, 2010 yılında tarihindeki 100 milyonuncu televizyonu üretir. 2011’e gelindiğinde ise ilk 3D TV ve ilk Smart TV üretimi gerçekleştirilir. Vestel, aynı yıl, LED aydınlatma sektörüne de girer.

Zorlu Faktoring

2012 yılında, orta ve büyük ölçekli firmalarla beraber, sektöründe öne çıkan yaygın tedarikçi ve bayi ağına sahip şirketlere yönelik ürünler geliştiren Zorlu Faktoring kurulur.

Zorlu Center açılır

Zorlu Holding’in en önemli gayrimenkul projesi olan, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda ödül alan Zorlu Center, 2013’te kapılarını açar.

Venus’ün Doğuşu

2014 yılı, hem Zorlu Holding hem de Türkiye açısından bir ilke sahne olur. Vestel, Türkiye’nin ilk akıllı telefonu Venus’ü üreterek satışa sunar.

Meta Nikel Kobalt deneme üretimine başlar 

Alanında Türkiye’nin en büyük yatırımı olan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2014 yılında ilk deneme üretimine başlar.

Zorlu Holding’in, 61 yıl önce Hacı Mehmet Zorlu’nun evinde kurduğu dokuma tezgâhında Denizli’nin buldan bezinden çarşaf dokuyarak başlayan yolculuğu, oğulları Ahmet Nazif Zorlu ve Zeki Zorlu’nun liderliğinde bugün, tekstilden beyaz eşya ve elektroniğe, enerjiden gayrimenkule, savunma sanayiinden metalurjiye birçok farklı alanda başarıyla sürüyor.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.