• info@markarehberi.net
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,417 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Adres: Levent 199, 34394 Şişli / İstanbul
  • TELEFON: (0 212) 456 25 34
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Korteks İplik

Polyester iplik üretiminde Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük üreticisi.

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı konumundaki Korteks Mensucat Sanayi ve Tic. A.Ş. İplik Fabrikası, Türkiye tekstil sektörünün kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere 1989 yılında Bursa’da kurulmuştur.

Korteks İplik’in toplam üretim alanı 335.000 m²’dir. Şirket’in tesisleri 580 ton/gün polimer, 400 ton/gün POY (Pre oriented yarn), 120 ton/gün FDY (Fully drawn yarn), 350 ton/gün tekstüre, 25 ton/gün bükümlü, fantezi ve elastanlı, 10 ton/gün hava tekstüre ve 60 ton/ay mono iplik üretimi kapasitesine sahiptir.

Korteks İplik, TAÇ markalı süper parlak, mat, yarı mat ve ful mat olarak; polyester tekstil cipsleri, ekru ve polimerden boyalı polyester POY, FDY, tekstüre, hava tekstüre, düz ve bükümlü ipliklerin üretimini yapmaktadır.

Şirket; POY, FDY ve tekstüre ipliğin yanı sıra eriyikten boyalı (dope-dyed) 200’den fazla renk seçeneği, farklı kullanım alanlarına özel puntalı, torksuz, efektli, fantezi bükümlü, elastanlı iplikler de üretmektedir.

Korteks İplik DRY TOUCH® Nem Yönetimi Sağlayan Kumaşlar için özel olarak geliştirdiği ipliklerin yanı sıra farklı fonksiyonel özellikler taşıyan TAÇ FLAME RETARDANT, TAÇ COTTONLIKE, TAÇ ANTIMICROBIAL, TAÇ MICROMUSS, TAÇ ANTISTATIC ve TAC UV RESISTANT gibi markalı ürünler ile teknik tekstiller sektörüne yönelik ürünleri de yelpazesinde bulundurmaktadır.

Korteks İplik ürünleri dünya çapında tercih edilmektedir. Türkiye’nin lider ihracatçılarından Korteks İplik’in ürünleri Almanya, Belçika, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, İrlanda, Polonya, Macaristan, Portekiz, Bulgaristan, İran, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus, Suriye, Lübnan, İsrail, Brezilya, ABD, Kanada, Kolombiya, Meksika ve Güney Afrika gibi 60’dan fazla farklı ülkeye ihraç edilmektedir. Korteks İplik’in üretim süreci farklı uluslararası kalite sertifikasyonlarına sahiptir. Şirket, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi belgeleriyle en kaliteli ürünleri çevreye zarar vermeden üretmektedir. Aynı zamanda Oeko-Tex 1 belgesiyle ürün kalitesindeki seviye belgelendirilmiştir.

Sürekli Ar-Ge ve teknoloji geliştirme yatırımları
Direkt (polimerden) POY üretimi teknolojisini uygulayan ilk Türk firması (1993) unvanına sahip olan Korteks İplik, ürün kalitesini geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarına ve teknoloji geliştirme yatırımlarına büyük önem vermektedir. Şirketin üretim ve tekstüre makinalarından oluşan pilot tesisi ile güncel teknolojiyi temsil eden test ve analiz cihazları, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sürekli ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Yeniliklerimiz, yetkinliklerimize işaret ediyor…
2003 yılında dünyada ilk defa süper-mikro kalite polyester flaman ipliğin üretimine başlanmıştır.
2004 yılında tight-spot iplikler, özel efektli tekstüre ve hava tekstüre iplikler ile fantezi ve eriyikten boyalı (dope-dyed) ipliklerin üretimine başlanmıştır.
2005 yılında slub efektli iplikler, melanj iplikler, süper mikro ve mikro iplikler ile özel efektli ITY’ler piyasaya sunulmuştur. Aynı yıl otomotiv sektörünün hassas kalite kriterlerini karşılayan otomotiv iplikleri programı devreye alınmış ve bu alana yönelik özel ipliklerin üretimine geçilmiştir.
2006 yılında yapılan AR-GE çalışmalarında ipliğin fonksiyonel özelliklerin geliştirilmesine yoğunlaşılmıştır. Bu kapsamda DRY TOUCH® kumaşlar için nem yönetimi sağlayan iplikler ile ev tekstiline yönelik TAÇ COMFORT, doğal görünüm sağlayan TAÇ COTTONLIKE, bakterilere karşı etkili TAÇ ANTIMICROBIAL, streç ve konfor sağlayan TAÇ MICROMUSS markalı iplikler geliştirilmiştir.
2007 yılında TAÇ MONOFİLAMAN ipliklerin üretimine başlanmıştır. Parlak ve yarı mat mono filaman iplikler, düz iplik veya tekstüre iplik tipinde ekru, bobin boyalı veya dope-dyed olarak üretilebilmektedir.
2008 yılında fonksiyonel iplikler grubuna TAÇ FLAME RETARDANT, TAÇ ANTISTATIC VE TAÇ UV RESISTANT markalı yeni ürünler eklenmiştir.
Shaggy halılar için özel olarak geliştirilen renkli FDY’den bükümlü polyester ipliklerin üretimine başlanmıştır.
Korteks İplik, 2009 yılında farklı kontrast ve boya alma sağlayan efekt iplikleri TWO-TONE, SPUN-LİKE, MİLPA-LİKE, kumaşlarda yanar döner efekt sağlayan TAÇ SPARKLING (yassı kesitli iplik)’i geliştirmiştir.
2010 yılında halı sektörüne yönelik olarak ipek benzeri süper parlak mikro ipliklerimiz geliştirilerek müşterilemizin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca, benzer mikro kalitede paspas kullanımına yönelik özel iplikler renkli olarak geliştirilmiştir.
Müşterilerin memnuniyetini artırmak ve üretim aşamasında yaşanan teknik sorunlara yardımcı olmak üzere çalışmalarını sürdüren Satış Sonrası Teknik Hizmetler Bölümü, belirli aralıklarla planlı olarak veya müşterilerden gelen talep üzerine teknik ziyaretler yapmakta, müşteri taleplerini karşılamanın yanı sıra, yaşanan teknik sorunları da hızlı bir şekilde gidermektedir.
Korteks’in son teknoloji ürünü cihazları ile tam donanımlı laboratuarlarında, üretimin her aşamasında, 24 saat sürekli testler yapılmakta, ürün kalitesini etkileyecek her parametre burada dikkatle incelenmekte ve gözden geçirilmektedir. İplikler üretimin her anında elektronik sistemler aracılığıyla takip edilmekte, otomatik çalışan sistemlerle kaliteli ürünler elde edilmektedir. Devamlı ürün kalitesini geliştirmek amacıyla en gelişmiş teknoloji kullanılmakta ve verimliliği arttırmak amacıyla iplikler tam otomatik robotların kullanıldığı paketleme sisteminde paketlenmektedir.
Bölge ve ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı ve istihdam
Korteks İplik, 2.100 çalışanı, tedarikçileri ve seçkin müşterileri ile bölge ve ülke ekonomisine önemli katkı ve istihdam sağlamaktadır.

Korteks İplik’in Temel Özellikleri
• Tek hat üzerinde, dünyanın en büyük kapasiteli kontinü polikondenzasyon ve direkt eriyik beslemeli POY-FDY üretim tesisi

• Dünyanın en büyük hacimli alüminyum PTA siloları (Her biri 3.600 m³ hacminde 4 adet silo)
• Polikondenzasyondan direkt üretim sisteminin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı.
• Teknoloji mühendisliğini kendi bünyesinde yapma kabiliyeti
• Enerji gücü ve tüketimi açılarından Türkiye’nin en büyük tekstil fabrikalarından biri (110 MVA kurulu güç ve 60 MVA fiili güç tüketimi)
• Avrupa’nın en büyük dinamik kesintisiz elektrik enerjisi (UPS) sistemine sahip tesisi (13.200 KVA)
• 65.000.000 kcal/h kapasite ile Türkiye’de mevcut en büyük soğutma grupları tesisi
• 126.000 Nm³/h ile Bursa’daki en büyük hava kompresör tesisi

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.